“İnnovasiya və şəffaflıq” devizi altında III Maliyyə və İnvestisiya Forumu keçiriləcəkdir
• Dərc edildi: 3 Aprel, 2019 - 22:51
4 may 2019-cu il tarixində Bakı şəhərində, “Pullman” oteldə ölkəmizin aparıcı şirkətlərinin iştirakı ilə “İnnovasiya və şəffaflıq” devizi altında III Maliyyə və İnvestisiya Forumu keçiriləcəkdir. Bu ilki forumun keçirilməsində əsas məqsəd ölkəmizdə innovasiyayönümlü iqtisadiyyatın inkişafının genişləndirilməsi, bu sahənin hüquqi və infrastruktur bazasının beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırması, regional miqyasda Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin daha da gücləndirilməsi istiqamətində dövlət siyasətinin reallaşmasına dəstək olmaq və geniş auditoriyanı maarifləndirməkdən ibarətdir.   Ötən illərdə olduğu kimi forumda yerli və xarici spikerlərin çıxışları timsalında dünya və Azərbaycanın gündəmdə olan maliyyə, vergi və iqtisadi mövzuları müzakirəyə çıxarılacaq.   Forum bir gün ərzində 3 panel - “İnvestisiya və maliyyələşmə strategiyaları”, “Vergi siyasəti və mühasibat uçotu” və “Sahibkarlıq və innovasiya” panelləri üzrə keçiriləcəkdir. Forumda əsasən aşağıdakı mövzular üzərində məruzə və diskussiyyalar aparılacaqdır: Rəqəmsal bankçıl�
�ğın inkişafı, şirkətlərə maliyyə vəsaitlərinin cəlbi, ERP sistemlərinin qurulması, big data analitika və maliyyə sisteminə tətbiqi, start up –lara investisiyalar, kölgə iqtisadiyyatı ilə mübarizə, vergi qanunvericiliyinin tətbiqi, sahibkarlığın inkişafı kimi mövzular müzakirəyə çıxarılacaq.   Azərbaycan Respublikasında innovasiya sahibkarlığı sahəsində fəaliyyətinin davamlı inkişafı, innovasiya sferası subyektlərinin fəaliyyətini genişləndirmək üçün hərtərəfli imkanların yaradılması dövlətin iqtisadi siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir. Hökumət tərəfindən innovasiya sisteminin formalaşması və inkişafının strateji istiqamətlərinin müəyyən edilməsi, innovasiya layihələrin maliyyələşməsi, investisiyaların cəlb edilməsi və təşviqi üzrə əlverişli şəraitin yaradılması, yüksək texnologiyalara əsaslanan istehsal sahələrinin yaradılması, innovativ xarakterli inkişaf təcrübəsinin öyrənilməsi, inkişaf strategiyasının hazırlanmasında ondan istifadə edilməsi və digər məsələlərlə bağlı bir sıra mühüm sənədlər imzalanmış və konkret hədəflər müəyyən edilmişdir.